inkjet yazıcı
İnkjet Yazıcı Nasıl Çalışır?

Dışarıdan bakıldığında inkjet bir yazıcı gayet basit gözükmektedir, ancak inkjet yazıcıyı açtığımızda içeride farklı bir hikayenin olduğunu görürüz.
Kağıtla başlayalım;
Kağıt sarıcı makineyi kağıtla besler, buradaki makara kağıdı taşır, bu kartuş ve siyah tüp mürekkep dağıtım sistemini oluşturur. Bu makinenin kalbidir.Yazıcı kafası mürekkep damlalarını kağıdın üstüne gönderen kısımdır.Yazıcı kafası bir kayışla motora bağlanmıştır, bu devre yazıcının mekaniğini koordine eder ve bilgisayardan gönderilen bilgiyi çözümler.Görevi kağıt, yazıcı kafası ve aks arasındaki akıcı ve mükemmel ilişkiyi sağlamaktır.Tek bir kartuş 900.milyon mürekkep damlasıyla yüzlerce kağıt yazdırabilir.

Peki kartuş teknik desteği nasıl elde ediyor?
Dört küçük motor başrolde yer almaktadır.Birincisi kağıt sarıcıyı, ikincisi yazıcıyı kağıtla besler, üçüncüsü yazıcı kafasını kağıt üzeri boyunca ileri geri hareket ettirir, dördüncüsü işlemlerin akıcı bir şekilde devam etmesini koordine eder. Yazıcı kafası silikondan yapılmıştır ve kolayca şekillendirilebilir.Üzerinde 3900 kadar nozzle bulunmaktadır, bunların herbiri bir su ısıtıcısı (ketıl)gibi çalışır.Bir elektrik akımı küçük elementi ısıtır, bu element çok sıcak olduğunda mürekkep kaynar, buharlaşır ve genleşir, genleştikçe mürekkep damlası nozzledan dışrı doğru itilir.Akım kesildiğinde bir sonraki damla için mürekkep yerini alır, bu çok hızlı oluşan bir işlemdir.

Hız herşeydir, zamanlama da aynı derecede hayatidir...
Her bir damla doğru zamanda doğru yerde olmalıdır ki böylece sayfa üzerine metinler ve resimler oluşabilsin.Yazıcı kafası hareket ettikçe yazıcı elektrik devresi kartı mürekkep atış aralığını ve ahengini kontrol eder böylece milyonlarca bağımsız damla hedeflerine ulaşabilir.

VİDEO: 2 Micro saniye içinde güneş den 7 kat daha sıcak kozmik patlama ve 1 saniyede 36 bin mürekkep damlası MÜTHİŞ !!!
VİDEO: Mürekkep yazıcılar nasıl çalışır? Teknolojiyi şaşkınlıkla İZLEYİN !!!